A3P250-1VQ100M
- Mfr.Part #
- A3P250-1VQ100M
- Manufacturer
- Microchip Technology
- Package / Case
- 100-TQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 68 I/O 100VQFP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Number of Pins :
- 100
- Frequency :
- 272MHz
- JESD-609 Code :
- e0
- Package / Case :
- 100-TQFP
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Mount :
- Surface Mount
- Series :
- ProASIC3
- Operating Temperature :
- -55°C~125°C TJ
- RAM Size :
- 4.5kB
- HTS Code :
- Number of CLBs :
- 6144
- Width :
- 14mm
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Terminal Form :
- Gull wing
- Total RAM Bits :
- Terminal Position :
- QUAD
- Supply Voltage :
- 1.5V
- Packaging :
- Tray
- Base Part Number :
- A3P250
- Terminal Finish :
- TIN LEAD
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Number of I/O :
- 68
- Voltage - Supply :
- 1.425V~1.575V
- Number of Terminations :
- 100
- Factory Lead Time :
- 18 Weeks
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- Number of Gates :
- Length :
- 14mm
- Height Seated (Max) :
- 1.2mm
- ECCN Code :
- 3A001.A.2.C
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Operating Supply Voltage :
- 1.5V
- Datasheets
- A3P250-1VQ100M
1.5V V 1.2mm mm FPGAs ProASIC3 Series 272MHz MHz 100-TQFP 0.5mm mm 100
A3P250-1VQ100M Overview
The package that contains this software is called 100-TQFP. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 68 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the ProASIC3 series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -55°C~125°C TJ while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 100 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 36864. If you are looking for related parts, you can use the base part number A3P250 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si4.5kBe of this FPGA module must reach 4.5kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 100 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 250000 gates. An architecture consists of 6144 CLBs. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 272MHz.
A3P250-1VQ100M Features
68 I/Os
Up to 36864 RAM bits
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 272MHz