A3P125-FG144T
Mfr.Part #
A3P125-FG144T
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
144-LBGA
Description
IC FPGA 97 I/O 144FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Outputs :
97
Weight :
400.011771mg
Published :
Power Supplies :
1.5/3.3V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of I/O :
97
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Number of Gates :
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Pitch :
1mm
HTS Code :
Series :
Automotive, AEC-Q100, ProASIC3
Height :
1.05mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Pins :
144
Factory Lead Time :
18 Weeks
Width :
13mm
RAM Size :
4.5kB
Package / Case :
144-LBGA
Base Part Number :
A3P125
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
144
Number of Registers :
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage :
1.5V
Length :
13mm
Operating Supply Voltage :
1.5V
Total RAM Bits :
Max Frequency :
231MHz
Datasheets
A3P125-FG144T
1.5V V FPGAs Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 Series 144-LBGA 1mm mm 144
A3P125-FG144T Overview
There are two packages that contain fpga chips: 144-LBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 97 I/Os makes data transfers more coherent. The supply voltage is 1.5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~125°C TA range. This device is equipped with 97 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 144 terminations on each end. A device like this one offers 36864 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number A3P125 as a base. This FPGA module has a RAM si4.5kBe of 4.5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 144 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The device runs on a 1.5/3.3V battery and requires no additional power supply to operate. The building block that forms the basis of the system contains 125000 gates. The data is stored and transferred using 3072 registers that are used for this purpose. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 231MHz.