A3P1000L-FG144I
Mfr.Part #
A3P1000L-FG144I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
144-LBGA
Description
IC FPGA 97 I/O 144FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Weight :
400.011771mg
Terminal Position :
BOTTOM
Published :
Power Supplies :
1.5/3.3V
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
Max Frequency :
781.25MHz
Package / Case :
144-LBGA
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.2V
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Outputs :
97
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
JESD-609 Code :
e0
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
1mm
Number of Pins :
144
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
RAM Size :
18kb
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
144
Voltage - Supply :
1.14V~1.575V
Terminal Form :
Ball
Height :
1.05mm
Number of Registers :
Length :
13mm
Radiation Hardening :
No
Total RAM Bits :
Operating Supply Voltage :
1.2V
Number of I/O :
97
HTS Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Width :
13mm
Number of Gates :
Series :
ProASIC3L
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Part Number :
A3P1000L
Datasheets
A3P1000L-FG144I
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 144-LBGA 1mm mm 144
A3P1000L-FG144I Overview
This package is included in the 144-LBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. 1.2V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.575V . An FPGA belonging to the ProASIC3L series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 97 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 144. This device is equipped with 147456 RAM bits in terms of its RAM si147456e. Parts related to this part can be found using its base part number A3P1000L. During the configuration of this FPGA module, the RAM si18kBe reaches 18kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 144 pins in total. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 1.5/3.3V battery, which can be purchased separately. Fpga semiconductor is made up of 1000000 gates as fpga semiconductors basic building block. A total of 24576 registers are used for storing and transferring data between them. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 781.25MHz.