A3P060-CS121I
Mfr.Part #
A3P060-CS121I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
121-VFBGA, CSBGA
Description
IC FPGA 96 I/O 121CSP
Manufacturer :
Microsemi
Tray
Number of CLBs :
Base Part Number :
A3P060
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RAM Size :
2.3kB
Number of I/O :
96
HTS Code :
Number of Pins :
121
Terminal Form :
Ball
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Published :
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Package / Case :
121-VFBGA, CSBGA
Supply Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Gates :
Length :
6mm
Number of Terminations :
121
Total RAM Bits :
Series :
ProASIC3
Height Seated (Max) :
0.99mm
Width :
6mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
A3P060-CS121I
0.99mm mm FPGAs ProASIC3 Series 121-VFBGA, CSBGA 0.5mm mm 121
A3P060-CS121I Overview
In the package 121-VFBGA, CSBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 96 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 121. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 18432 bfpga electronics s of RAM. A3P060 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si2.3kBe of this FPGA module reaches 2.3kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 121 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. A basic building block for this type of building block consists of 60000 gates. The architecture of the system is based on 1536 CLBs.