A3P060-CS121
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3P060-CS121
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
121-VFBGA, CSBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 96 I/O 121CSP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tray
Base Part Number :
A3P060
Max Operating Temperature :
70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
ProASIC3
Number of Pins :
121
Package / Case :
121-VFBGA, CSBGA
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Gates :
Supplier Device Package :
121-CSP (6x6)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Total RAM Bits :
RAM Size :
2.3kB
Mount :
Surface Mount
Number of I/O :
96
Min Operating Temperature :
0°C
Datasheets
A3P060-CS121
FPGAs ProASIC3 Series 121-VFBGA, CSBGA
A3P060-CS121 Overview
Fpga chips is supplied in the 121-VFBGA, CSBGA package. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 96 I/Os for transferring data in a more coherent manner. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the ProASIC3 seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The RAM bits that this device offer is 18432. Its base part number A3P060 can be used to find related parts. The RAM si2.3kBe of this FPGA module reaches 2.3kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 121 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. The maximal operating temperature of this module reaches 70°C. The operating temperature should be higher than 0°C. Its basic building block contains 60000 gates. It employs 121-CSP (6x6) as its supplier device package.
A3P060-CS121 Features
96 I/Os
Up to 18432 RAM bits
121 LABs/CLBs
70°C gates