A3KM1ASQ24VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3KM1ASQ24VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE INTERNAL BLOWOU
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Coil Power :
1.6W
Features :
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Coil Resistance :
360 Ohms
Mounting Type :
Chassis Mount
Switching Voltage :
145VDC - Max
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
150 A
Series :
A3K
Package :
Tray
Base Product Number :
A3KM1
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Product Status :
Active
Operate Time :
15 ms
Coil Current :
66.7 mA
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
15 ms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Termination Style :
Quick Connect - Multiple Sizes
Datasheets
A3KM1ASQ24VDC1.6
CIT Relay and Switch A3KM1ASQ24VDC1.6
A3KM1ASQ24VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V