A3EA-50D-2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3EA-50D-2R
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 50POS IDC GALVANIZED
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Connector Type :
Receptacle
Number of Rows :
2
Feature :
Feed Through
Durability :
100 Cycles
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Fastening Type :
Friction Lock
DIN Conformance :
No
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Cable Termination :
IDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Wire/Cable Type :
Ribbon
Contact Type :
Female Socket
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Bulk
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Filter Feature :
No
Series :
A3E
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Termination Type :
IDC
Mount :
Free Hanging
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Pitch :
0.079 2.00mm
Total Number of Contacts :
50
Operating Temperature (Min) :
-55°C
MIL Conformance :
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
Galvanized
Additional Feature :
WITHOUT POLARIZING GUIDE
Wire Type :
Ribbon Cable
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Resistance :
40mOhm
Rated Current (Signal) :
0.5A
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Max) :
85°C