A3-50DA-2DS(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3-50DA-2DS(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 50P 0.079 GOLD PCB R/A
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Termination :
Solder
Orientation :
RIGHT ANGLE
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Depth :
7.3mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Applications :
General Purpose, Telecommunications
Length :
50mm
Contact Shape :
Square
Voltage - Rated :
200VAC
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Resistance :
15mOhm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2mm
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Published :
2008
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Max Current Rating :
1A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
50
Number of Positions Loaded :
All
Number of Pins :
50
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Receptacle
Series :
A3
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Datasheets
A3-50DA-2DS(71)
Hirose A3-50DA-2DS(71)
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tray Gold Polyamide (PA), Nylon 50 Positions Female Socket