A2S1ASQ6VDC1.6D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2S1ASQ6VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE QUICK CONNECT S
Stock
153
In Stock :
153
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Must Operate Voltage :
4.2 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Power :
1.6W
Coil Resistance :
22.5 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
75VDC - Max
Operate Time :
7 ms
Features :
Diode, Sealed - Fully
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
0.6 Vdc
Coil Voltage :
6VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Current :
266.7 mA
Release Time :
5 ms
Package :
Tray
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Series :
A2
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Datasheets
A2S1ASQ6VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2S1ASQ6VDC1.6D
A2S1ASQ6VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V