A2HM1CSQ24VDC1.6R
Mfr.Part #
A2HM1CSQ24VDC1.6R
Description
RELAY BRACKET QC SPDT SEALED 50A
Stock
97
In Stock :
97
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
A2
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
Base Product Number :
A2HM1CS
Coil Voltage :
24VDC
Coil Current :
75 mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Resistance :
320 Ohms
Coil Power :
1.6W
Datasheets
A2HM1CSQ24VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2HM1CSQ24VDC1.6R
A2HM1CSQ24VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V