A2H1CSP24VDC1.6R
Mfr.Part #
A2H1CSP24VDC1.6R
Description
RELAY PCB SPDT SEALED 50A 24VDC
Stock
100
In Stock :
100
Coil Current :
75 mA
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Base Product Number :
A2H1CSP
Coil Resistance :
320 Ohms
Features :
Resistor
RoHS :
yes
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
50 A
Switching Voltage :
75VDC - Max
Mounting Type :
Through Hole
Series :
A2H
Datasheets
A2H1CSP24VDC1.6R
CIT Relay and Switch A2H1CSP24VDC1.6R
A2H1CSP24VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V