A28-LCG-T-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A28-LCG-T-R
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
IC Sockets
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
28
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Width :
17.8mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating (Amps) :
1A
Packaging :
Tube
Number of Positions or Pins (Grid) :
28 (2 x 14)
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Feature :
Open Frame
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Height :
5.1mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
HTS Code :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination Post Length :
0.130 3.30mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
35.6mm
Datasheets
A28-LCG-T-R
Introducing IC Sockets ASSMANN WSW Components A28-LCG-T-R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, A28-LCG-T-R pinout, A28-LCG-T-R datasheet PDF, A28-LCG-T-R amp .Beyond IC Sockets ASSMANN WSW Components A28-LCG-T-R ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.