A22NS-3BM-NRA-G120-NN
Mfr.Part #
A22NS-3BM-NRA-G120-NN
Manufacturer
Omron Automation
Description
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120V
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
3
Mounting Type :
Panel Mount
Electrical Life :
300,000 Cycles
Series :
A22NS
Depth Behind Flange :
45.30mm
Type :
Standard
Circuit :
DPST-NO
Current Rating (Amps) :
10A AC 8A DC
Switch Function :
On-Off-Off, Off-On-Off
Factory Lead Time :
3 Weeks
Voltage - Rated AC :
120V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Feature :
Bezel - Round, Red Knob
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage - Rated DC :
24V
Published :
2015
Termination Style :
Screw Terminal
Operating Temperature :
-25°C~70°C