A21L0C-P06MFG0-520S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A21L0C-P06MFG0-520S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG BREAK APART W
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Contacts :
6 Contact
Brand :
Contact Gender :
Pin (Male)
IP Rating :
IP50
Base Product Number :
A21L0C-P
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Color :
Silver
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Features :
Backshell, Strain Relief
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
ODU USA
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination Style :
Solder
Shell Size - Insert :
1
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating :
7.5 A
Voltage Rating :
333V
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size :
1
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
6
Datasheets
A21L0C-P06MFG0-520S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
A21L0C-P06MFG0-520S Overview
A21L0C-P06MFG0-520S Features
ODU MINI-SNAP? L series
A21L0C-P06MFG0-520S Applications
There are a lot of ODU
A21L0C-P06MFG0-520S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER