A21ACQ12VDC1.6R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A21ACQ12VDC1.6R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1A 12VD
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Contact Rating (Current) :
40 A
Series :
A2
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
133.3 mA
Coil Power :
1.6W
Product Status :
Active
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Features :
Resistor
Mounting Type :
Socketable
Coil Resistance :
90 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Release Time :
5 ms
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Package :
Tray
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Type :
Non Latching
Datasheets
A21ACQ12VDC1.6R
CIT Relay and Switch A21ACQ12VDC1.6R
A21ACQ12VDC1.6R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V