A20LAC-P02MJG0-320S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A20LAC-P02MJG0-320S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Style :
CABLE
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Brand :
Color :
Silver
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Size :
Cable Opening :
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
IP Rating :
IP50
ODU USA
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
500V
Primary Material :
Metal
RoHS :
Details
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Package :
Bulk
Base Product Number :
A20LAC-P
Orientation :
A
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
Current Rating :
7.5 A
Number of Contacts :
2 Contact
Contact Material :
Brass
Termination Style :
Solder
Number of Positions :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Datasheets
A20LAC-P02MJG0-320S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
A20LAC-P02MJG0-320S Overview
A20LAC-P02MJG0-320S Features
ODU MINI-SNAP? L series
A20LAC-P02MJG0-320S Applications
There are a lot of ODU
A20LAC-P02MJG0-320S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER