A20-108-663-310
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A20-108-663-310
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Stock
395
In Stock :
395
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
Modular Connector Jacks
Orientation :
90° Angle (Right)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Body/Shell Style :
Receptacle
Factory Lead Time :
14 Weeks
Additional Feature :
ROHS COMPLAINT
Connector Type :
JACK
Number of Positions/Contacts :
8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Contacts :
8
Number of Ports :
1
Packaging :
Bulk
Published :
2004
Insulation Resistance :
500MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Contact Style :
TELCOM, MODULAR
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
1.5A
Mount :
Through Hole
Series :
A20
Contact Resistance :
20mOhm