A1M1ASQ12VDCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A1M1ASQ12VDCR
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE 40A SPST NO 1A
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Release Time :
10 ms
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power :
1.5W
Coil Current :
125 mA
Series :
A1M
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Mounting Type :
Socketable
Operate Time :
10 ms
Features :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
7.2 VDC
Package :
Tube
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
96 Ohms
Switching Voltage :
28VDC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Datasheets
A1M1ASQ12VDCR
CIT Relay and Switch A1M1ASQ12VDCR
A1M1ASQ12VDCR datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V