A14V60A-PQ160C
Mfr.Part #
A14V60A-PQ160C
Package / Case
160-BQFP
Description
IC FPGA 131 I/O 160QFP
Number of Logic Elements/Cells :
848
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Pins :
160
Number of Gates :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
131
Propagation Delay :
3.9 ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
160
Base Part Number :
A14V60
Turn On Delay Time :
3.9 ns
Supply Voltage :
3.3V
Width :
28mm
Height Seated (Max) :
4.1mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Package / Case :
160-BQFP
JESD-609 Code :
e0
Number of Registers :
768
Published :
Number of CLBs :
848
Length :
28mm
HTS Code :
Frequency :
75MHz
Datasheets
A14V60A-PQ160C
3.3V V 4.1mm mm 3.9 ns ns FPGAs ACT™ 3 Series 75MHz MHz 160-BQFP 0.65mm mm 160
A14V60A-PQ160C Overview
In the package 160-BQFP, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 131 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 848 logic elements/cells. Supply voltage is 3.3V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 3V~3.6V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the ACT™ 3 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~70°C TA when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 160. A14V60 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 160 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 3.3V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 6000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 768 registers. The architecture of the system is based on 848 CLBs. The system operates at a frequency of 75MHz in order to achieve maximum efficiency.
A14V60A-PQ160C Features
131 I/Os
160 LABs/CLBs
768 registers
Operating from a frequency of 75MHz