A1460A-1PQG160C
Mfr.Part #
A1460A-1PQG160C
Package / Case
160-BQFP
Description
IC FPGA 131 I/O 160QFP
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Supply Voltage :
5V
Turn On Delay Time :
2.6 ns
Number of Registers :
768
Number of Terminations :
160
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Speed Grade :
1
Frequency :
125MHz
Width :
28mm
Supply Voltage :
5V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of I/O :
131
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of CLBs :
848
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
A1460
Package / Case :
160-BQFP
Number of Pins :
160
Number of Logic Elements/Cells :
848
Terminal Form :
Gull wing
Propagation Delay :
2.6 ns
Length :
28mm
Datasheets
A1460A-1PQG160C
5V V 2.6 ns ns FPGAs ACT™ 3 Series 125MHz MHz 160-BQFP 0.65mm mm 160
A1460A-1PQG160C Overview
A 160-BQFP package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 131 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 848 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 4.5V~5.5V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ACT™ 3 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~70°C TA. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 160 terminations. Related parts can be found by using its base part number A1460. 160 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 6000 gates that are included in it. As a result, there are 768 registers which are used to store and transfer data. In its architecture, there are 848 CLB modules. This device operates at a frequency of 125MHz in order to provide high efficiency.
A1460A-1PQG160C Features
131 I/Os
160 LABs/CLBs
768 registers
Operating from a frequency of 125MHz