A1440A-PQG160C
Mfr.Part #
A1440A-PQG160C
Package / Case
160-BQFP
Description
IC FPGA 131 I/O 160QFP
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Propagation Delay :
3 ns
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Supply Voltage :
5V
Frequency :
125MHz
Power Supplies :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of I/O :
131
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
160
Package / Case :
160-BQFP
Number of Pins :
160
Width :
28mm
Length :
28mm
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
4.1mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Datasheets
A1440A-PQG160C
5V V 4.1mm mm FPGAs ACT™ 3 Series 125MHz MHz 160-BQFP 0.65mm mm 160
A1440A-PQG160C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 160-BQFP package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 131 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 564 logic elements/cells. The supply voltage is 5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 4.5V~5.5V , at which it runs. The ACT™ 3 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ACT™ 3 family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~70°C TA range. This device is equipped with 140 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 160 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number A1440 as a base. In this case, there are 160 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The device runs on a 5V battery and requires no additional power supply to operate. The building block that forms the basis of the system contains 4000 gates. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. Powered by a 125MHz-frequency motor, it delivers high efficiency. For the building block, it encompasses 564 logic cells that make up the logic circuit.
A1440A-PQG160C Features
131 I/Os
160 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 125MHz