A13K0C-P14MJG0-9000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A13K0C-P14MJG0-9000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP BREAK-AWAY PLUG, S
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Features :
Backshell
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Color :
Silver
ODU USA
Voltage Rating :
450V
IP Rating :
IP68
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size - Insert :
3
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style :
Solder
Number of Contacts :
14 Contact
Contact Material :
Brass
Shell Size, MIL :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Mounting Feature :
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5 A
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Shell Size :
3
Number of Positions :
14
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
CABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
A13K0C-P
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Current Rating (Amps) :
7.5A
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Primary Material :
Metal
Datasheets
A13K0C-P14MJG0-9000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
A13K0C-P14MJG0-9000 Overview
A13K0C-P14MJG0-9000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
A13K0C-P14MJG0-9000 Applications
There are a lot of ODU
A13K0C-P14MJG0-9000 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER