A12YAR-P16XCD0-0000
Mfr.Part #
A12YAR-P16XCD0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC PLUG, STY 1, SZ 2, 16P,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
16 Contact
Base Product Number :
A12YAR-P
ODU USA
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Solder
Features :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
400V
Mounting Feature :
Cable Opening :
0.394" (10.00mm)
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
16
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
2
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
ODU AMC?
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Tradename :
ODU AMC
Current Rating :
5 A
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size - Insert :
2
Color :
Silver
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Applications :
Industrial, Medical, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Ruthenium over Electroless Nickel
Mounting Style :
CABLE
Datasheets
A12YAR-P16XCD0-0000
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel A Push-Pull
A12YAR-P16XCD0-0000 Overview
A12YAR-P16XCD0-0000 Features
ODU AMC? series
A12YAR-P16XCD0-0000 Applications
There are a lot of ODU
A12YAR-P16XCD0-0000 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER