A1280A-1CQ172M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A1280A-1CQ172M
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
172-CQFP with Tie Bar
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 140 I/O 172CQFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Speed Grade :
1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Frequency :
90MHz
Mount :
Surface Mount
Number of Registers :
998
Length :
29.972mm
Number of Gates :
Turn On Delay Time :
4.3 ns
Power Supplies :
5V
Number of I/O :
140
Height Seated (Max) :
2.9464mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
Flat
Number of Pins :
172
Width :
29.972mm
Terminal Pitch :
0.635mm
JESD-609 Code :
e0
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Terminations :
172
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
172-CQFP with Tie Bar
Series :
ACT™ 2
Number of Outputs :
140
Base Part Number :
A1280
Number of Logic Elements/Cells :
Propagation Delay :
4.3 ns
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C TC
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Datasheets
A1280A-1CQ172M
5V V 2.9464mm mm 4.3 ns ns FPGAs ACT™ 2 Series 90MHz MHz 172-CQFP with Tie Bar 0.635mm mm 172
A1280A-1CQ172M Overview
A 172-CQFP with Tie Bar package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 140 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 1232 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 4.5V~5.5V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ACT™ 2 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -55°C~125°C TC. In order to make this device as versatile as possible, there are 140 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 172 terminations. Related parts can be found by using its base part number A1280. 172 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Powered by a 5V power supply, it can be operated by almost anyone. Among its basic building blocks, there are 8000 gates that are included in it. As a result, there are 998 registers which are used to store and transfer data. This device operates at a frequency of 90MHz in order to provide high efficiency.
A1280A-1CQ172M Features
140 I/Os
172 LABs/CLBs
998 registers
Operating from a frequency of 90MHz