A1240A-1PLG84I
- Mfr.Part #
- A1240A-1PLG84I
- Manufacturer
- Microsemi
- Package / Case
- 84-LCC (J-Lead)
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 72 I/O 84PLCC
- Manufacturer :
- Microsemi
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Power Supplies :
- 5V
- Number of Gates :
- 4000
- Radiation Hardening :
- No
- Height Seated (Max) :
- 4.57mm
- Propagation Delay :
- 4.3 ns
- Number of Outputs :
- 104
- Voltage - Supply :
- 4.5V~5.5V
- Supply Voltage :
- 5V
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Published :
- 2012
- Packaging :
- Tube
- Number of Terminations :
- 84
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Registers :
- 568
- Terminal Finish :
- MATTE TIN
- Package / Case :
- 84-LCC (J-Lead)
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Terminal Form :
- J BEND
- Frequency :
- 110MHz
- Series :
- ACT™ 2
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 245
- Terminal Position :
- QUAD
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Number of Logic Cells :
- 684
- Operating Supply Voltage :
- 5V
- Number of CLBs :
- 684
- Number of Pins :
- 84
- Number of I/O :
- 72
- Mount :
- Surface Mount
- Base Part Number :
- A1240
- JESD-609 Code :
- e3
- Speed Grade :
- 1
- Number of Logic Elements/Cells :
- Datasheets
- A1240A-1PLG84I
5V V 4.57mm mm FPGAs ACT™ 2 Series 110MHz MHz 84-LCC (J-Lead) 84
A1240A-1PLG84I Overview
This package is included in the 84-LCC (J-Lead) package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 5V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 4.5V~5.5V . An FPGA belonging to the ACT™ 2 series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~85°C TA at all times. With this device, you will be able to make use of 104 outputs. Using the Tube layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 84. Parts related to this part can be found using its base part number A1240. The device is designed with 84 pins in total. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 5V battery, which can be purchased separately. Fpga semiconductor is made up of 4000 gates as fpga semiconductors basic building block. A total of 568 registers are used for storing and transferring data between them. CLBs are the building blocks of its architecture. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 110MHz. It is composed of 684 logic cells which serve as the building blocks of the application.
A1240A-1PLG84I Features
72 I/Os
84 LABs/CLBs
568 registers
Operating from a frequency of 110MHz