A11K0C-P04MJG0-3500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A11K0C-P04MJG0-3500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP BREAK-AWAY PLUG, S
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Mounting Style :
CABLE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination Style :
Solder
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features :
Backshell
Color :
Silver
Current Rating :
7.5 A
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
1
RoHS :
Details
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Shell Size :
1
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
IP Rating :
IP68
Base Product Number :
A11K0C-P
ODU USA
Voltage Rating :
500V
Product Status :
Active
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Brand :
Mounting Feature :
Number of Contacts :
4 Contact
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Gender :
Pin (Male)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Primary Material :
Metal
Datasheets
A11K0C-P04MJG0-3500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
A11K0C-P04MJG0-3500 Overview
A11K0C-P04MJG0-3500 Features
ODU MINI-SNAP? K series
A11K0C-P04MJG0-3500 Applications
There are a lot of ODU
A11K0C-P04MJG0-3500 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER