A11ASQ24VDC1.2
Mfr.Part #
A11ASQ24VDC1.2
Description
RELAY AUTO SPST 24VDC QC
Coil Power :
1.2W
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Base Product Number :
A11ASQ
Coil Current :
50 mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Contact Rating (Current) :
30 A
Mounting Type :
Socketable
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Resistance :
480 Ohms
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Features :
Sealed - Fully
Datasheets
A11ASQ24VDC1.2
CIT Relay and Switch A11ASQ24VDC1.2
A11ASQ24VDC1.2 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V