A10YAR-P10XCD0-0000
Mfr.Part #
A10YAR-P10XCD0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC PLUG, BREAK APART, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.217" (5.50mm)
Applications :
Industrial, Medical, Military
Color :
Silver
Shell Size :
Features :
Backshell
Product Status :
Active
Series :
ODU AMC?
Termination Style :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Number of Contacts :
10 Contact
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions :
10
Package :
Bulk
Tradename :
ODU AMC
Base Product Number :
A10YAR-P
Orientation :
A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Ruthenium over Electroless Nickel
ODU USA
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Style :
CABLE
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
Pin (Male)
Voltage Rating :
200V
Brand :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS :
Details
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Current Rating :
5 A
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
A10YAR-P10XCD0-0000
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel A Push-Pull
A10YAR-P10XCD0-0000 Overview
A10YAR-P10XCD0-0000 Features
ODU AMC? series
A10YAR-P10XCD0-0000 Applications
There are a lot of ODU
A10YAR-P10XCD0-0000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER