A10K0C-P04MFG0-5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A10K0C-P04MFG0-5000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Number of Positions :
4
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Termination Style :
Solder
Brand :
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Shell Size :
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Details
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Base Product Number :
A10K0C-P
Mounting Style :
CABLE
IP Rating :
IP68
Current Rating :
7.5 A
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Contacts :
4 Contact
Shell Size, MIL :
ODU USA
Datasheets
A10K0C-P04MFG0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
A10K0C-P04MFG0-5000 Overview
A10K0C-P04MFG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
A10K0C-P04MFG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
A10K0C-P04MFG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER