A08SR08SR30K152A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A08SR08SR30K152A
Manufacturer
JST
Description
JUMPER 08SR-3S - 08SR-3S 6"
Stock
162
In Stock :
162
Manufacturer :
JST
Product Category :
Color :
Black, Individual
Cable Pitch :
990.6μm
Connector Support Type :
CABLE ASSEMBLY
Rated Current :
0.7A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Voltage :
50V
Published :
2010
Cable Termination :
IDC
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approval Agency :
UL
Connector Type :
Socket to Socket, Reversed
Wire Gauge :
30 AWG
Number of Positions :
8
Pitch - Connector :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Tin
Series :
SR
Shielding :
No
Number of Rows :
1
Length :
0.500' 152.40mm 6.00