A-TB762-VJ13H
Mfr.Part #
A-TB762-VJ13H
Description
TERM BLK 13P SIDE ENT 7.62MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Pitch :
0.300 7.62mm
Voltage :
300V
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Color :
Green
Series :
A-TB762
Contact Material - Plating :
23 Weeks
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge :
12-30 AWG
Plating :
Steel
Positions Per Level :
13
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Current :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Screw Thread :
M3
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Published :
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB762-VJ13H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ13H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB762-VJ13H pinout, A-TB762-VJ13H datasheet PDF, A-TB762-VJ13H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ13H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.300 7.62mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG A-TB762