A-TB762-VJ06V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB762-VJ06V
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLK 6POS TOP ENT 7.62MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pbfree Code :
yes
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Positions Per Level :
6
Feature :
Interlocking (Side)
Mounting Type :
Through Hole
Plating :
Brass, Steel
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current :
20A
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mount :
Through Hole
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge :
12-30 AWG
Series :
A-TB762
Voltage :
300V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
1
Color :
Green
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Thread :
M3
Pitch :
0.300 7.62mm
Mating Orientation :
Vertical with Board
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Screw
Datasheets
A-TB762-VJ06V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ06V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, A-TB762-VJ06V pinout, A-TB762-VJ06V datasheet PDF, A-TB762-VJ06V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ06V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.300 7.62mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG A-TB762