A-TB762-OQ10CH
Mfr.Part #
A-TB762-OQ10CH
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 7.62MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Number of Positions :
10
1
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current :
20A
Contact Material :
Brass
Voltage :
300V
Header Orientation :
90°, Right Angle
Pitch :
0.300 7.62mm
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Bulk
Voltage - UL :
300V
Contact Mating Finish :
Tin
Datasheets
A-TB762-OQ10CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ10CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB762-OQ10CH pinout, A-TB762-OQ10CH datasheet PDF, A-TB762-OQ10CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ10CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass