A-TB762-OQ07CH
Mfr.Part #
A-TB762-OQ07CH
Description
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 7.62MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Housing Material :
Thermoplastic
Termination Style :
Solder
Voltage :
300V
Contact Material :
Brass
Header Orientation :
90°, Right Angle
Pitch :
0.300 7.62mm
Packaging :
Bulk
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current :
20A
Number of Positions :
7
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Color :
Green
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Datasheets
A-TB762-OQ07CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ07CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), A-TB762-OQ07CH pinout, A-TB762-OQ07CH datasheet PDF, A-TB762-OQ07CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ07CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass