A-TB750-VI06V
Mfr.Part #
A-TB750-VI06V
Description
TERM BLK 6P TOP ENTRY 7.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Mount :
Through Hole
Mating Orientation :
Vertical with Board
Current :
16A
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plating :
Brass, Steel
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Screw Thread :
M3
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Positions Per Level :
6
Pitch :
0.295 7.50mm
Series :
A-TB750
Voltage :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Green
Feature :
Interlocking (Side)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material :
Thermoplastic
Published :
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
12-28 AWG
1
Termination :
Screw
Pbfree Code :
yes
Datasheets
A-TB750-VI06V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB750-VI06V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB750-VI06V pinout, A-TB750-VI06V datasheet PDF, A-TB750-VI06V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB750-VI06V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB750