A-TB750-TJ06
Mfr.Part #
A-TB750-TJ06
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Gauge or Range - AWG :
16-24 AWG
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
150V
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current :
6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass
Plug Wire Entry :
180°
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
6
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Pitch :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Termination Style :
Screw
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage :
150V
Datasheets
A-TB750-TJ06
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB750-TJ06 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Plug, Female Sockets, Voltage:150V, A-TB750-TJ06 pinout, A-TB750-TJ06 datasheet PDF, A-TB750-TJ06 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB750-TJ06 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Polybutylene Terephthalate (PBT) Brass