A-TB750-OQ12CH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB750-OQ12CH
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 90DEG 7.5MM
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current :
20A
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Header Orientation :
90°, Right Angle
Published :
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
23 Weeks
Pitch :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - UL :
300V
Termination Style :
Solder
Voltage :
300V
Contact Material :
Brass
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Number of Positions :
12
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Contact Mating Finish :
Tin
Datasheets
A-TB750-OQ12CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB750-OQ12CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB750-OQ12CH pinout, A-TB750-OQ12CH datasheet PDF, A-TB750-OQ12CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB750-OQ12CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass