A-TB750-HG03
Mfr.Part #
A-TB750-HG03
Description
TERM BLOCK 3POS 45DEG 7.5MM PCB
Color :
Gray
Positions Per Level :
3
Packaging :
Bulk
Contact Material - Plating :
Brass
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Current :
15A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge :
12-28 AWG
Wire Termination :
Screwless
Published :
Plating :
Steel
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.295 7.50mm
Datasheets
A-TB750-HG03
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB750-HG03 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB750-HG03 pinout, A-TB750-HG03 datasheet PDF, A-TB750-HG03 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB750-HG03 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screwless 1 Levels 12-28 AWG A-TB750