A-TB508-VK18
Mfr.Part #
A-TB508-VK18
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Through Hole
Contact Tail Length :
0.161 4.10mm
Published :
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Orientation :
45 Deg
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current :
15A
Contact Material :
Brass
Voltage :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Mating Finish :
Tin
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Pitch :
0.200 5.08mm
Header Orientation :
45°
Termination Style :
Solder
Insulation Height :
0.571 14.50mm
Number of Positions :
18
Datasheets
A-TB508-VK18
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-VK18 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, A-TB508-VK18 pinout, A-TB508-VK18 datasheet PDF, A-TB508-VK18 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-VK18 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass