A-TB508-VJ16H
Mfr.Part #
A-TB508-VJ16H
Description
TERM BLK 16P SIDE ENT 5.08MM PCB
Positions Per Level :
16
Plating :
Steel
Pitch :
0.200 5.08mm
Contact Material - Plating :
Brass
Current :
20A
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Voltage :
300V
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Datasheets
A-TB508-VJ16H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ16H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, A-TB508-VJ16H pinout, A-TB508-VJ16H datasheet PDF, A-TB508-VJ16H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ16H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG A-TB508