A-TB508-VJ02V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A-TB508-VJ02V
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
TERM BLK 2POS TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Current :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-30 AWG
Termination :
Screw
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Plating :
Brass, Steel, Tin
Mating Orientation :
Vertical with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Mount :
Through Hole
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamp Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Series :
A-TB508
Screw Thread :
M3
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Factory Lead Time :
23 Weeks
Published :
Voltage :
300V
Positions Per Level :
2
Datasheets
A-TB508-VJ02V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ02V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB508-VJ02V pinout, A-TB508-VJ02V datasheet PDF, A-TB508-VJ02V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ02V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG A-TB508