A-TB508-VI14V
Mfr.Part #
A-TB508-VI14V
Description
TERM BLK 14P TOP ENT 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Series :
A-TB508
Plating :
Brass, Steel
Feature :
Interlocking (Side)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Positions Per Level :
14
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge :
12-28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Screw
Screw Thread :
M3
Color :
Green
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Orientation :
Vertical with Board
Voltage :
300V
Published :
Current :
16A
Pitch :
0.200 5.08mm
Datasheets
A-TB508-VI14V
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VI14V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB508-VI14V pinout, A-TB508-VI14V datasheet PDF, A-TB508-VI14V amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VI14V ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB508