A-TB508-VI08H
Mfr.Part #
A-TB508-VI08H
Description
TERM BLK 8P SIDE ENT 5.08MM PCB
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage :
300V
Plating :
Brass, Steel
Published :
Positions Per Level :
8
Current :
16A
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.200 5.08mm
Series :
A-TB508
Steel - Zinc Plated
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Operating Temperature :
-40°C~115°C
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Datasheets
A-TB508-VI08H
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VI08H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB508-VI08H pinout, A-TB508-VI08H datasheet PDF, A-TB508-VI08H amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-VI08H ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG A-TB508