A-TB508-TU10
Mfr.Part #
A-TB508-TU10
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Current :
20A
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Screw
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Positions Per Level :
10
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Through Hole
Screw Thread :
M3
Wire Gauge :
12-22 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Number of Levels :
1
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type :
Through Hole
Series :
A-TB508
Pitch :
0.200 5.08mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plating :
Brass, Steel
Feature :
Interlocking (Side)
Datasheets
A-TB508-TU10
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-TU10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, A-TB508-TU10 pinout, A-TB508-TU10 datasheet PDF, A-TB508-TU10 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-TU10 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-22 AWG A-TB508