A-TB508-TJ14
Mfr.Part #
A-TB508-TJ14
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage :
150V
Mount :
Free Hanging
Current :
6A
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Packaging :
Bulk
Voltage - UL :
150V
Plug Wire Entry :
180°
Factory Lead Time :
23 Weeks
Number of Positions :
14
Termination Style :
Screw
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-24 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
Plug, Female Sockets
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Contact Material :
Brass
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Datasheets
A-TB508-TJ14
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-TJ14 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:150V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:Plug, Female Sockets, A-TB508-TJ14 pinout, A-TB508-TJ14 datasheet PDF, A-TB508-TJ14 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-TJ14 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Polybutylene Terephthalate (PBT) Brass