A-TB508-T912
Mfr.Part #
A-TB508-T912
Description
TERM BLK 12P TOP ENT 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Plating :
Steel
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
ROHS3 Compliant
Feature :
Interlocking (Side)
Series :
A-TB508
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge :
14-24 AWG
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Orientation :
Vertical with Board
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole
Positions Per Level :
12
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Pitch :
0.200 5.08mm
Voltage :
300V
Published :
Mount :
Edge, Through Hole
Factory Lead Time :
23 Weeks
Screw Thread :
M2.6
Current :
15A
Termination :
Screw
Green
Torque - Screw :
0.36 Nm (3.2 Lb-In)
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Datasheets
A-TB508-T912
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T912 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Voltage:300V, A-TB508-T912 pinout, A-TB508-T912 datasheet PDF, A-TB508-T912 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T912 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Board Edge, Through Hole Vertical with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-24 AWG A-TB508