A-TB508-T906
Mfr.Part #
A-TB508-T906
Description
TERM BLK 6POS TOP ENT 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Plating :
Steel
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Mount :
Edge, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Screw Thread :
M2.6
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole
Termination :
Screw
Mating Orientation :
Vertical with Board
Pitch :
0.200 5.08mm
Feature :
Interlocking (Side)
Thermoplastic
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Series :
A-TB508
Current :
15A
Torque - Screw :
0.36 Nm (3.2 Lb-In)
Positions Per Level :
6
1 (Unlimited)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
1
Wire Gauge :
14-24 AWG
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Datasheets
A-TB508-T906
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T906 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, A-TB508-T906 pinout, A-TB508-T906 datasheet PDF, A-TB508-T906 amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T906 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Board Edge, Through Hole Vertical with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-24 AWG A-TB508