A-TB508-T211SB
Mfr.Part #
A-TB508-T211SB
Description
TERM BLK 11POS 45DEG 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Packaging :
Bulk
Series :
A-TB508
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Screw Thread :
M2.5
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Wire Gauge :
12-24 AWG
Pitch :
0.200 5.08mm
Mount :
Through Hole
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Positions Per Level :
11
Termination :
Screw
Current :
10A
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Published :
Plating :
Brass, Steel
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Voltage :
300V
Datasheets
A-TB508-T211SB
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T211SB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, A-TB508-T211SB pinout, A-TB508-T211SB datasheet PDF, A-TB508-T211SB amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T211SB ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB508