A-TB508-T209SB
Mfr.Part #
A-TB508-T209SB
Description
TERM BLOCK 9POS 45DEG 5.08MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Packaging :
Bulk
Mating Orientation :
45° (135°) Angle with Board
Series :
A-TB508
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
1
Screw Thread :
M2.5
Pbfree Code :
yes
Termination :
Screw
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Current :
10A
Published :
Voltage :
300V
Pitch :
0.200 5.08mm
Positions Per Level :
9
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge :
12-24 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Brass, Steel
Datasheets
A-TB508-T209SB
Introducing Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T209SB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, A-TB508-T209SB pinout, A-TB508-T209SB datasheet PDF, A-TB508-T209SB amp .Beyond Wire to Board ASSMANN WSW Components A-TB508-T209SB ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB508