A-TB508-OQ24CH
Mfr.Part #
A-TB508-OQ24CH
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Material :
Brass
Number of Levels :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current :
20A
Green
Header Orientation :
90°, Right Angle
Number of Positions :
24
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Pitch :
0.200 5.08mm
Thermoplastic
Contact Tail Length :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Solder
Through Hole
Voltage - UL :
300V
Voltage :
300V
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
A-TB508-OQ24CH
Introducing Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ24CH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Operating Temperature:-40°C~115°C, A-TB508-OQ24CH pinout, A-TB508-OQ24CH datasheet PDF, A-TB508-OQ24CH amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets ASSMANN WSW Components A-TB508-OQ24CH ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Brass